Harry Potter™ Chocolate Frog 15g
SKU: JB66265
PACK: 1/24ct caddy
BAR CODE: 071570662653
Ingredients
Milk chocolate 90% (sugar, cocoa butter, whole milk powder, cocoa mass, emulsifier: E322 (soya), flavouring), crisped rice 10% (rice flour, sugar, salt).
Milk chocolate contains cocoa solids 25% minimum and milk solids 14% minimum.
Nutrition
| Nutrition Information | Typical value per 100 g |
|---|---|
| Energy | 2259kJ/541kcal |
| Fat | 32 g |
| of which Saturates | 19 g |
| Carbohydrates | 56 g |
| of which Sugars | 46 g |
| Protein | 6 g |
| Salt | 0.37 g |