White Chocolate Caramel Truffle 12x150g Box
SKU: WT1478009
PACK: 12x150g
BAR CODE: 08003535094515
Ingredients
Sugar, vegetable fats (coconut, palm kernel, palm – in varying proportions), cocoa butter, skimmed milk powder (10%), whole milk powder, whey powder, caramel powder (4%) (skimmed milk powder, whey powder, sugar, lactose, aroma), crunchy caramel granules (4%) (sugar, glucose syrup, water, butter, cream, salt, raising agent sodium bicarbonate), caramelised sugar (0.6%), emulsifier: soya lecithin, cocoa paste, salt, flavouring.
May contain traces of nuts, eggs and gluten.
Nutrition
| Nutrition Information | Typical value per 100 g |
|---|---|
| Energy | 2342kJ/561kcal |
| Fat | 35 g |
| of which Saturates | 28 g |
| Carbohydrates | 55 g |
| of which Sugars | 54 g |
| Protein | 6.8 g |
| Salt | 0.55 g |