HP Dark Chocolate, Hazelnut and Cocoa Biscuit Mini Eggs 120g
SKU: WT1577008
PACK: 14x120g
BAR CODE: 08003535099596
Ingredients
sugar, cocoa mass, vegetable fats (coconut, palm kernel, palm, – in varying proportions), whey powder, cocoa biscuit crumbs (3.9%) [rice flour, sugar, corn starch, palm oil, low-fat cocoa powder (0.4%) (cocoa, acidity regulators: sodium carbonates, potassium carbonates), glucose syrup, salt, thickener: guar gum, raising agents: ammonium carbonates,
sodium carbonates, flavouring, low-fat cocoa powder, hazelnuts (2.6%), cocoa butter, skimmed milk powder, emulsifier: soya lecithin, flavouring
May contain traces of nuts, eggs and gluten.
Nutrition
| Nutrition Information | Typical value per 100 g |
|---|---|
| Energy | 2229kJ/535kcal |
| Fat | 32 g |
| of which Saturates | 22 g |
| Carbohydrates | 54 g |
| of which Sugars | 50 g |
| Protein | 4.40 g |
| Salt | 0.24 g |