Caramel Cookies 9x200g Bags
SKU: WT1544009
PACK: 9x200g
BAR CODE: 08003535091514
Ingredients
Wheat flour, sugar, margarine (palm oil, water), butter, pasteurized fresh eggs, caramel paste 1% [glucose syrup, sugar, sweetened condensed milk (milk, sugar), butter, water, salt, thickener: pectin], glucose syrup, raising agents (ammonium carbonates, sodium carbonates), salt, flavourings.
May contain traces of other nuts, soya and mustard
Nutrition
| Nutrition Information | Typical value per 100 g |
|---|---|
| Energy | 1885kJ/441kcal |
| Fat | 13 g |
| of which Saturates | 7.6 g |
| Carbohydrates | 71 g |
| of which Sugars | 18 g |
| Protein | 7.8 g |
| Salt | 0.74 g |