HP Milk Chocolate & Caramel Mini Eggs 120g
SKU: WT1576008
PACK: 14x120g
BAR CODE: 08003535099558
Ingredients
sugar, vegetable fats (coconut, palm kernel, palm oil in varying proportions), whey powder, cocoa mass, skimmed milk powder (7.2%), cocoa butter, whole milk powder, crunchy caramel (4%) (sugar, glucose syrup, water, butter, cream, salt, raising agent: sodium bicarbonate), emulsifier: soya lecithin, flavourings.
May contain traces of nuts, eggs and gluten.
Nutrition
| Nutrition Information | Typical value per 100 g |
|---|---|
| Energy | 2256kJ/540kcal |
| Fat | 32 g |
| of which Saturates | 23 g |
| Carbohydrates | 57 g |
| of which Sugars | 30 g |
| Protein | 6.00 g |
| Salt | 0.49 g |