Dark Chocolate Bar with Caramel Pieces 24x40g Box
SKU: WT1481009
PACK: 24x40g
BAR CODE: 08003535096878
Ingredients
Sugar, cocoa mass, crunchy caramel granules (7%) (sugar, glucose syrup, water, butter, cream, salt, raising agent: sodium bicarbonate), cocoa butter, emulsifier: soya lecithin, flavouring.
May contain traces of nuts, eggs and gluten. STORE IN A COOL, DRY PLACE.
Nutrition
| Nutrition Information | Typical value per 100 g |
|---|---|
| Energy | 2131J/511kcal |
| Fat | 28 g |
| of which Saturates | 17 g |
| Carbohydrates | 55 g |
| of which Sugars | 50 g |
| Protein | 6.10 g |
| Salt | 0.34 g |