Milk Chocolate Mini Bars with Popping Candy Cream filling 20x50g
SKU: WT1482009
PACK: 20x50g
BAR CODE: 08003535096953
Ingredients
Milk chocolate 40% (sugar, cocoa butter, whole milk powder, cocoa mass, emulsifier: soya lecithin, flavouring), sugar, vegetable fats (coconut, palm kernel), skimmed milk powder 9.2%, poppy candy 4% (sugar, glucose syrup, cocoa butter, lactose, acidity corrector: malic acid; colours: E141, E160c, E120; carbon dioxide), anhydrous cow butter,
emulsifier: soya lecithin, flavouring.
May contain traces of nuts, eggs and gluten.
Nutrition
| Nutrition Information | Typical value per 100 g |
|---|---|
| Energy | 2369kJ/568kcal |
| Fat | 36 g |
| of which Saturates | 28 g |
| Carbohydrates | 56 g |
| of which Sugars | 55 g |
| Protein | 5.90 g |
| Salt | 0.19 g |