Traditional Wine Gums Bags 6x200g
SKU: CBW1003
PACK: 6x200g
BAR CODE: 15033904000137
Ingredients
Glucose Syrup, sugar, cornflour, water,modified potato starch, beef gelatine, lactic acid, acetic acid, flavourings, (natural flavourings with other flavourings) colours (anthocyanins E163, paprika extract E160C, curcumin E100, chlorophylls E140) vegetable oil, glazing agent (beeswax)
Nutrition
| Nutrition Information | Typical value per 100 g |
|---|---|
| Energy | 1409kJ/332 kcal |
| Fat | 0.3 g |
| of which Saturates | 0.2 g |
| Carbohydrates | 78.9 g |
| of which Sugars | 51.7 g |
| Protein | 3.3 g |
| Salt | 0.04 g |