Traditional Juicy Jelly Beans Jars 9x250g
SKU: CJB1001
PACK: 9x250g
BAR CODE: 15033904007761
Ingredients
Sugar, glucose syrup, cornflour, water, flavouring (citric acid E330, natural flavouring with other flavourings), colour (anthoyanins E163, vegetable carbon E153, lutein E161b, mixed carotenes E160a, safflower extract, spirulina), glazing agents (shellac, carnauba wax, beeswax), vegetable oils, stabiliser (gum arabic)
Nutrition
| Nutrition Information | Typical value per 100 g |
|---|---|
| Energy | 1518kJ/357 kcal |
| Fat | 0.05 g |
| of which Saturates | 0.43 g |
| Carbohydrates | 88.2 g |
| of which Sugars | 58.6 g |
| Protein | 0.01 g |
| Salt | 0.65 g |