Real Blueberries in Blueberry Chocolate 110g
SKU: CM2003A
PACK: 6x110g
BAR CODE: 5033904006740
Ingredients
White chocolate (68%), (Sugar, cocoa butter, whole milk powder, emulsifier (soya lecithin, natural vanilla extract), sweetened blueberries (28%) (blueberries, sugar, sunflower oil), blueberry powder, concentrated blueberry juice, glazing agent (gum arabic).
White chocolate contains cocoa solids 30% minimum, milk solids 20% minimum.
Made in a Factory that uses milk, nuts and peanuts
Nutrition
| Nutrition Information | Typical value per 100 g |
|---|---|
| Energy | 2032 kJ/484kcal |
| Fat | 24.9 g |
| of which Saturates | 15.3 g |
| Carbohydrates | 59.6 g |
| of which Sugars | 52.4 g |
| Protein | 5.4 g |
| Salt | 0.15 g |