Jelly Belly Ice Cream Mix 4k Bulk
SKU: JB36094
PACK: 4x1 Kilo Bags
BAR CODE: 071567360944
Ingredients
Sugar, glucose syrup, modified cornstarch, strawberry puree, chocolate (sugar, cocoa mass, cocoa butter), glazing agents (E904, E901, E903), orange puree, flavourings, cocoa powder, acidity regulator (E330), concentrates of (carrot, apple, black currant, pumpkin, spirulina, hibiscus, turmeric) for colour, salt, colours (E172, E150a), vanilla beans, ground cinnamon, tapioca dextrin.
Nutrition
| Nutrition Information | Typical value per 100 g |
|---|---|
| Energy | 1561kJ/367kcal |
| Fat | 0 g |
| of which Saturates | 0 g |
| Carbohydrates | 91 g |
| of which Sugars | 67 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0.03 g |