Milk Chocolate Bar with Caramel Popcorn 24x40g Box
SKU: WT1479009
PACK: 24x40g
BAR CODE: 08003535096915
Ingredients
Sugar, whole milk powder, cocoa butter, cocoa mass, caramelised popcorn 5% [sugar, maize (maize, sunflower oil, salt), glucose, butter, salt, flavouring], whey powder, emulsifier: soya lecithin, flavouring.
May contain traces of nuts, eggs and gluten. STORE IN A COOL, DRY PLACE.
Nutrition
| Nutrition Information | Typical value per 100 g |
|---|---|
| Energy | 2177kJ/521kcal |
| Fat | 27 g |
| of which Saturates | 17 g |
| Carbohydrates | 61 g |
| of which Sugars | 59 g |
| Protein | 6.8 g |
| Salt | 0.34 g |