Harry Potter™ Gummi Slugs 56g
SKU: JB73320
PACK: 2/12ct caddy
BAR CODE: 071570733209
Ingredients
Sugar, glucose syrup, modified potato starch, acidity regulators ( E325, E330, E296), flavourings, colouring food (concentrate of spirulina, carrot, apple blackcurrant, pumpkin, turmeric), flavourings, coating (non-hydrogenated canola oil, non-hydrogenated coconut oil, glazing agent (E903).
Nutrition
| Nutrition Information | Typical value per 100 g |
|---|---|
| Energy | 1510kJ/355kcal |
| Fat | 0 g |
| of which Saturates | 0 g |
| Carbohydrates | 88 g |
| of which Sugars | 61 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0.37 g |