Napolitaner (Hazlenut) Wafers 45g
SKU: LOAC12121
PACK: 25x45g caddy
BAR CODE: 8000380101214
Ingredients
Crispy wafers filled with hazelnut cream (75% cream filling)
Ingredients: wheat flour, coconut oil, glucose syrup, sugar, hazelnuts 9% in the cream filling, whey powder (milk), soy flour, skimmed milk powder, fat-reduced cocoa, dextrose, barley malt extract, raising agents (sodium hydrogen carbonate, disodium diphosphate), salt, emulsifier (soy lecithins), Bourbon vanilla pods, spices
Contains gluten (cereals), soy, milk and hazelnuts. May contain almonds.
No colourings and no preservatives. Keep cool and dry.
Nutrition
| Nutrition Information | Typical value per 100 g |
|---|---|
| Energy | 2169kJ/519kcal |
| Fat | 27 g |
| of which Saturates | 20 g |
| Carbohydrates | 59 g |
| of which Sugars | 26 g |
| Protein | 8.1 g |
| Salt | 0.33 g |