Gran Pasticceria Cappuccino Wafers 100g
SKU: LOAC14543
PACK: 12x100g
BAR CODE: 8000380141166
Ingredients
Crispy wafers filled with coffee cream filling (49%) coated with milk chocolate (35% and white chocolate (3%)
Ingredients: sugar, whole milk powder, coconut oil, wheat flour, skimmed milk powder, cocoa butter, glucose syrup, coco mass, whey powder (milk), barley malt extract, coffee powder (1%) in the cream filling, hazelnuts, emulsifier (soy lecithin)), fat reduced cocoa, soy flour, raising agents (sodium hydrogen carbonate, disodium diphosphate), salt, spices, Bourbon vanilla pods.
Contains gluten (cereals), soy, hazelnuts and milk. May contain peanuts and mustard.
No colourings and no preservatives. Keep cool and dry.
Nutrition
| Nutrition Information | Typical value per 100 g |
|---|---|
| Energy | 2250kJ/539kcal |
| Fat | 32 g |
| of which Saturates | 23 g |
| Carbohydrates | 52 g |
| of which Sugars | 37 g |
| Protein | 11 g |
| Salt | 0.46 g |