Traditional Liquorice Comfits Bags 6x200g
SKU: CBLT1023
PACK: 6x200g
BAR CODE: 15033904004371
Ingredients
Wheat flour (wheat flour, calcium carbonate, iron, niacin, thiamin), sugar, treacle, dextrose, glucose syrup, modified tapioca starch, colours (calcium carbonate E170, anthocyanins E163, curcumin E100, mixed carotenes E160a, safflower extract, spirulina),vegetable,natural flavouring, glazing agents, shellac, carnauba wax
Nutrition
| Nutrition Information | Typical value per 100 g |
|---|---|
| Energy | 1522kJ/358 kcal |
| Fat | 0.6 g |
| of which Saturates | 0.2 g |
| Carbohydrates | 84.2 g |
| of which Sugars | 56.9 g |
| Protein | 3.8 g |
| Salt | 0.1 g |