Traditional Juicy Jelly Beans Bags 6x200g
SKU: CBB1001
PACK: 6x200g
BAR CODE: 15033904000106
Ingredients
Sugar, glucose syrup, cornflour, water, flavouring (citric acid E330, natural flavouring with other flavourings), colour (anthoyanins E163, vegetable carbon E153, lutein E161b, mixed carotenes E160a, safflower extract, spirulina), glazing agents (shellac, carnauba wax, beeswax), vegetable oils, stabiliser (gum arabic)
Nutrition
| Nutrition Information | Typical value per 100 g |
|---|---|
| Energy | 1518kJ/357 kcal |
| Fat | 0.5 g |
| of which Saturates | 0.43 g |
| Carbohydrates | 88.2 g |
| of which Sugars | 58.6 g |
| Protein | 0.1 g |
| Salt | 0.065 g |