Traditional Jelly Babies Jars 9x200g
SKU: CJJ1002
PACK: 9x200g
BAR CODE: 15033904007778
Ingredients
Sugar, glucose syrup, water, beef gelatine, cornflour, flavouring (citric acid E330, natural flavouring with other flavourings), colours (anthocyanins E163 curcumin E100, paprika extract E160c, vegetable concentrates (nettle & spinach)
Nutrition
| Nutrition Information | Typical value per 100 g |
|---|---|
| Energy | 1403kJ/330 kcal |
| Fat | 0 g |
| of which Saturates | 0 g |
| Carbohydrates | 78.1 g |
| of which Sugars | 67.1 g |
| Protein | 4.4 g |
| Salt | 0.1 g |