Traditional Fizzy Cola Bottles Jars 9x220g
SKU: CJC20
PACK: 9x220g
BAR CODE: 15033904007884
Ingredients
Sugar, glucose syrup, cornflour, water, modified potato starch, beef gelatine, flavouring (citric acid E330, natural flavouring with other flavourings), sodium bicarbonate, stabiliser (gum arabic), colour (plain caramel E150a)
Nutrition
| Nutrition Information | Typical value per 100 g |
|---|---|
| Energy | 1497kJ/352 kcal |
| Fat | 0.6 g |
| of which Saturates | 0.3 g |
| Carbohydrates | 82.8 g |
| of which Sugars | 61.7 g |
| Protein | 3.8 g |
| Salt | 0.25 g |