Traditional Fizzy Cola Bottles Bags 6x200g
SKU: CBC20
PACK: 6x200g
BAR CODE: 15033904002698
Ingredients
Sugar, glucose syrup, cornflour, water, modified potato starch, beef gelatine, flavouring (citric acid E330, natural flavouring with other flavourings), sodium bicarbonate, stabiliser (gum arabic), colour (plain caramel E150a)
Nutrition
| Nutrition Information | Typical value per 100 g |
|---|---|
| Energy | 1597kJ/352 kcal |
| Fat | 0.6 g |
| of which Saturates | 0.3 g |
| Carbohydrates | 82.8 g |
| of which Sugars | 61.7 g |
| Protein | 3.8 g |
| Salt | 0.25 g |