Strawberry Wafers 175g
SKU: LOAC13527
PACK: 18x175g Caddy
BAR CODE: 8000380220403
Ingredients
Crispy wafers filled with Strawberry cream (75% cream filling)
Ingredients: coconut oil, wheat flour, glucose syrup, sugar, whey powder (milk), skimmed milk powder, strawberry powder 5,5% in the cream filling, soy flour, barley malt extract, emulsifier soy lecithin, raising agents (sodium hydrogen carbonate, disodium diphosphate), salt, fat-reduced cocoa, spices, Bourbon vanilla pods
Contains gluten (cereals), soy and milk. May contain peanuts, hazelnuts and mustard.
No colourings and no preservatives. Keep cool and dry.
Nutrition
| Nutrition Information | Typical value per 100 g |
|---|---|
| Energy | 2240kJ/527kcal |
| Fat | 28 g |
| of which Saturates | 25 g |
| Carbohydrates | 61 g |
| of which Sugars | 29 g |
| Protein | 6.2 g |
| Salt | 0.38 g |