Strawberry Bonbons Bags 6x200g
SKU: CBSB1025
PACK: 6x200g
BAR CODE: 15033904006979
Ingredients
Sugar, Glucose Syrup, Vegetable Oil, Maltodextrin, Acid: Citric Acid (E330); Sorbitol Syrup, Colour: Anthocyanins (E163); Stabiliser: Gum Arabic (E414); Dextrose, Flavouring with other Flavours; Emulsifier: Soya Lecithin (E322)
Nutrition
| Nutrition Information | Typical value per 100 g |
|---|---|
| Energy | 1615kJ/382 kcal |
| Fat | 6.8 g |
| of which Saturates | 3.3 g |
| Carbohydrates | 78.5 g |
| of which Sugars | 74.5 g |
| Protein | 1.7 g |
| Salt | 0.003 g |