Liquorice Comfits Jars 9x250g
SKU: CJLT1023
PACK: 9x250g
BAR CODE: 15033904007891
Ingredients
Wheat flour (wheat flour, calcium carbonate, iron, niacin, thiamin), sugar, treacle, dextrose, glucose syrup, modified tapioca starch, colours (calcium carbonate E170, anthocyanins E163, curcumin E100, mixed carotenes E160a, safflower extract, spirulina),vegetable,natural flavouring, glazing agents, shellac, carnauba wax
Nutrition
| Nutrition Information | Typical value per 100 g |
|---|---|
| Energy | 1522kJ/358 kcal |
| Fat | 0.5 g |
| of which Saturates | 0.2 g |
| Carbohydrates | 84.2 g |
| of which Sugars | 56.9 g |
| Protein | 3.8 g |
| Salt | 0.1 g |