Jelly Belly Ice Cream Mix 70g Bag
SKU: JB42379
PACK: 1/12ct Caddy
BAR CODE: 071570423797
Ingredients
Sugar, glucose syrup, modified cornstarch, strawberry puree, Chocolate (sugar, cocoa mass, cocoa butter), glazing agents (E904, E901, E903), orange puree, flavourings, cocoa powder, acidity regulator (E330), concentrates of (carrot, apple, black currant, pumpkin, spirulina, hibiscus, turmeric) for colour, salt, colours (E172, E150a), vanilla beans, ground cinnamon, tapioca dextrin.
Nutrition
| Nutrition Information | Typical value per 100 g |
|---|---|
| Energy | 1560 kJ/367 kcal |
| Fat | 0 g |
| of which Saturates | 0 g |
| Carbohydrates | 91 g |
| of which Sugars | 67 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |