Jelly Belly Fruit Mix 28g Bag
SKU: JB79059
PACK: 1/30ct Caddy
BAR CODE: 071570790592
Ingredients
Sugar, glucose syrup, modified cornstarch, raspberry puree, acidity regulators (E330, E325, E331, E296), peach puree concentrate, blueberry puree, glazing agents (E904, E901, E903), flavourings, grape juice concentrate, concentrates of (spirulina, carrot, black currant, pumpkin, apple, turmeric, hibiscus) for colour, banana puree, lemon puree, pear juice concentrate, watermelon juice concentrate, grapefruit juice concentrate, cherry juice concentrate, colours ( E162, E172, E150a), tapioca dextrin
Nutrition
| Nutrition Information | Typical value per 100 g |
|---|---|
| Energy | 1541 kJ/363 kcal |
| Fat | 0 g |
| of which Saturates | 0 g |
| Carbohydrates | 91 g |
| of which Sugars | 67 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0.02 g |